Serbski gymnazij Budyšin

Złota Praha

My čěšćinarjo 9. lětnika podachmy so 13. 06. 2022 do čěskeje stolicy. Rano zetkachmy so wšitcy při Budyskim dwórnišću. Po dwěmaj hodźinomaj jězby dojědźechmy do Liberec. Tam mějachmy čas, sej wulkotne čěske město bliže wobhladać. Z luksusowym busom podachmy so potom dale do Prahi. Prjedy hač započachu so prěnje přednoški, kotrež dyrbjachmy našim sobušulerjam wo zajimawostkach města prezentować, móžachmy sej wšitcy něšto k wobjedu popřeć. Po přednoškach na Wjacławskim naměsće a před starej operu započinaše so hrimać a dešćować. Podachmy so do studentskeho internata a tam rozdźělichmy stwy. Ćmowe mróčele nad Prahu so zhubichu a z dobrej naladu a motiwaciju nawróćichmy so do centra. Tam pokročowachmy z wuskušowanjom “kralowskeho puća". Slědowachu přednoški wo časniku Orloju, Karlowym mosće, Narodnym dźiwadle a hrodźe. Puć na Hradčany běše tróšku napinacy, ale wulkotneho wuhlada dla so próca wudani. Wječor dachmy sej tradicionalnu čěsku jědź, potajkim smaženy sýr z bramborem a tatarskej omačku zesłodźeć. Wučerpani nawróćichmy so do internata. Z tym běše prěni wulkotny dźeń w Praze zakónčeny.

Na přichodnym ranju zetkachmy so we wosmich, zo bychmy so znowa do centra k snědani pola podali. Slědujo na to jědźechmy z powjaznicu na horu Petřín – někotři samo běžachu. Na horje budźachmy so potom po špihelowym labyrinće. Štóž chcyše, smědźeše na Petřínsku Eiffelowu wěžu zalězć. Z 51 metrow wysokosće strowjachmy kiwajo našu wučerku paní Štillerovu. Na dompuću mějachmy hišće móžnosć k nakupowanju w Praze a w Liberecach. Napoł pjećich wotjědźe naš ćah zaso wróćo do domizny.

Přez ekskursiju skićeše so nam móžnosć, tute wulkotne město lěpje zeznać a mjez druhim rjanu sadu nawuknyć: „Ukončete prosím výstup a nástup, dveře se zavírají!“

9. lětnik Serbskeho gymnazija, Milena Šołćic, Xenia Koberec, Jana Młodźinkec, Aya Hrjehorjec, Sonja Markec, Lea Zopic

Prag 1

Prag 2

Prag 3

Prag 4